Pasaules ūdens diena

Pasaules ūdens dienā 22.martā piedalījās visas grupas, tās veica eksperimentus, sprieda par ūdens taupīšanu, pētīja ūdens īpatnības un agregātstāvokļus, splējās ar ūdeni.

5.grupas bērni veica eksperimentus ar ūdeni. Eksperimenta “Makšķerē ledu” rezultātā, bērni secināja, ka ūdens ir šķidrs, caurspīdīgs, bez garšas. Ūdens var sasalt un būt ciets. Bērni ielika ledus kubiņus glāzē ar ūdeni, novietoja auklu virs ledus kubiņa, uzbēra tam nedaudz sāls. Rezultātā izvilka ledus kubiņu ar auklu. Sāls sāka kristalizēties un aukle sasala ledū.
Vislielākās emocijas izraisīja eksperiments – “Antigravitācijas ūdens”. Divas reizes bērni izlēja ūdeni un nācās mazgāt grīdu, bet galu galā izdevās! Audzēkņi  piepildīja glāzi līdz malām ar ūdeni, apsedza to ar kartonu, pārliecinājās, ka glāzē neiekļūst gaisa burbulīši. Pieturēja kartonu un apgrieza glāzi otrādi. Kartons palika uz vietas, nepakļaujoties gravitācijai.

Eksperiments ” Vezuvija vulkāns” neatstāja  nevienu vienaldzīgus, pārsteidza bērnus ar faktu, ka sodas un etiķa iedarbošanas dēļ, šķidrums var kustēties, spiesties arā!

Bērniem arī ļoti iepatikās “Muzikālās glāzes”. Audzēkņi secināja, ka ūdens var ieņemt trauka formu, to var nokrāsot. Bērni ielēja dažādu daudzumu ūdens  vienādās glāzēs. Piesitot glāzei ar zīmuli, rodas nelielas vibrācijas; to rezultātā izveidojās skaņas viļņi, kas izgāja caur ūdeni. Jo vairāk ūdens, jo lēnākas vibrācijas un zemāks tonis. Ūdens var izraisīt muzikālās skaņas!

11.grupa “Saules zaķītis” arī veica eksperimentus ar ūdeni. “Caurdurtājs maisiņš”
Bērni meklēja atbildi uz jautājumu: “Kas notiek, ja plastmasas maisiņu sadūr ar asu zīmuli un neizņem no cauruma?” Eksperimenta beigās 6-7 gadīgie audzēkņi secināja : maisiņš ir izgatavots no polietilēna. Polietilēns ir ļoti elastīgs materiāls. Kad piepildītu maisiņu ar ūdeni caurdur  ar asu zīmuļi, polietilēns viegli izstiepjas un it kā aptinās apkārt zīmulim, neļaujot ūdenim izplūst caur caurumu.

Otrajā eksperimentā “Ziedi izplaukst ūdenī” bērni novēroja īstu brīnumu. No sākuma izgrieza ziedus no papīra, salocīja ziedlapiņas uz iekšu, ielika papīra ziedus bļodā ar ūdeni un novēroja kā ziedi pakāpeniski atveras.  Eksperimenta secinājums: ūdens iekļūst mazākajās tukšajās vietās starp papīra šķiedrām un aizpilda tās. Papīrs uzbriest, lapiņas iztaisnojas un “zieds izplaukst”.

Informāciju sagatavoja: pirmsskolas skolotājas Jeļena Dimitrijeva un Oksana Masāne